GenelTeknolojiWordpress

PWA Nedir ? Web Sitemi Nasıl Mobil Uygulamaya Dönüştürebilirim ?

Progressive Web Apps (PWA) Nedir?

Progressive Web Apps (PWA), özel bir kodlama tekniğiyle yazılmış Web sitelerinin bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini ve çevrim dışıyken dahi erişimi mümkün kılan yeni bir teknolojidir.

Bu teknolojinin kullanılabilmesi için kullanıcının güncel bir mobil tarayıcı kullanıyor olması gerekiyor. Kullanıcı açısından baktığımızda başka bir zorunluluğu olmayan bu teknolojinin kullanılması için geliştiriciye düşük miktarda zaman ve bütçe ayırmak düşüyor. Yani PWA oluşturmak için bir mobil uygulamaya ayırmanız gereken zaman ve bütçenin çok çok küçük bir miktarını ayırmanız yeterli. Bu açıdan bakıldığında mobil uygulama oluşturmak yerine PWA platformuna dahil olmak daha mantıklıymış gibi görünebilir. Herkes için olmasa da evet, belirli türlerde içeriğe sahip markaların mobil uygulama sahibi olması gerekmez, bunun yerine PWA kullanmak daha mantıklı görünebilir.

PWA için neler söylenebilir?

  • Aşamalıdır – Her kullanıcı çalıştırabilir. Tarayıcı bazlı çalıştığı için kullanıcıların bir kurulum yapması gerekmez.
  • Esnektir – Her platformda çalışır; masaüstü, mobil, tablet ve hatta gelecek teknolojilerde.
  • Bağlantıdan bağımsızdır – Düşük bağlantı hızına sahip internet erişiminde veya tamamen çevirim dışı durumlarda kullanılabilirdir.
  • Uygulama gibidir- Uygulama kabuğu modeli, işlevi içerikten ayrı tuttuğu için mobil uygulamalara benzer.
  • Günceldir- “Service Worker” teknolojisi sayesinde her zaman güncel tutulabilir.
  • Güvenlidir- Başka kişilerin transferi edilen veriyi görmemesinden ve içeriğe müdahale edilmediğinden emin olmak için HTTPS yoluyla sunulur.
  • Keşfedilebilirdir- W3C standartlarına uygun olduğu için arama motorlarının bulmasını sağlayan “uygulama” olarak tanımlanabilir.
  • Yeniden ilişkilendirilebilir- Push bildirimleri gibi özelliklerle yeniden etkileşimi kolaylaştırır.
  • Yüklenebilir- Kullanıcıların, bir uygulama mağazasına bağlanmasına gerek olmadan ana ekranına en yararlı bulduğu uygulamaları ekleyebilmelerini sağlar.
  • Paylaşılabilirdir – Kullanıcılara karmaşık kurulum gerektirmeden uygulamayı URL yoluyla kolayca paylaşma imkanı verir.

WordPress’e Nasıl PWA Kurabiliriz ? Web Sitemi Nasıl Mobil Uygulamaya Dönüştürebilirim ?

PWA’nın kurulumu oldukça basittir. PWA FOR WP & AMP adlı eklentiyi WordPress sitemize kurduktan sonra genel ayarları kendi web sitemizin bilgileri ile dolduruyoruz. Daha sonrasında Design kısmından temanızın rengini seçiyorsunuz ve işlem tamam. Daha sonrasında size sadece tadını çıkarmak kalıyor.

Videolu Anlatım;

Summary
pwa nedir ?
Article Name
pwa nedir ?
Description
Progressive Web Apps (PWA), özel bir kodlama tekniğiyle yazılmış Web sitelerinin bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini ve çevrim dışıyken dahi erişimi mümkün kılan yeni bir teknolojidir.Bu teknolojinin kullanılabilmesi için kullanıcının güncel bir mobil tarayıcı kullanıyor olması gerekiyor. Kullanıcı açısından baktığımızda başka bir zorunluluğu olmayan bu teknolojinin kullanılması için geliştiriciye düşük miktarda zaman ve bütçe ayırmak düşüyor. Yani PWA oluşturmak için bir mobil uygulamaya ayırmanız gereken zaman ve bütçenin çok çok küçük bir miktarını ayırmanız yeterli. Bu açıdan bakıldığında mobil uygulama oluşturmak yerine PWA platformuna dahil olmak daha mantıklıymış gibi görünebilir. Herkes için olmasa da evet, belirli türlerde içeriğe sahip markaların mobil uygulama sahibi olması gerekmez, bunun yerine PWA kullanmak daha mantıklı görünebilir.
Author
Alperen Esmer
Publisher Name
Alperen Esmer
Publisher Logo

Alperen Esmer

Selamlar, Ben Alperen Esmer 20 yaşındayım. Meslek lisesi mezunuyum yazılım konusunda kendimi daha fazla geliştirmek için üniversiteye bir sene ara verdim. 9 ay boyunca Mucizefikir Dijital Pazarlama Ajansında stajyer olarak çalıştım ve şuanda tam zamanlı olarak çalışmaya devam ediyorum. Ekstra olarak freelance olarak iş almaktayım. 5 yıldır kendimi yazılım konusunda geliştiriyorum. HTML, CSS, JS, PHP konularında kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. WordPress konusunda kendimi geliştirmekteyim ve şuanda kendi tema tasarımımı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu