WordPress 5.4’te Neler Var (Özellikler ve Ekran Görüntüleri)

WordPress 5.4’ün 31 Mart 2020’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yılın ilk büyük sürümü olacak ve bazı önemli iyileştirmelerle birlikte sunulacak.

Gelişimi yakından takip ediyoruz ve yolda olan yeni özellikleri denemek için ilk beta’yı test ediyoruz.

WordPress 5.4, temel olarak blok düzenleyici geliştirmelerine odaklanan birkaç yeni özellik içerir . Geliştiriciler için bazı önemli değişiklikler de var.

Bu yazıda, WordPress 5.4’te neler olduğunu ve özellikleri ve ekran görüntüleri ile göstereceğim.

Not: Beta sürümünü bilgisayarınızda veya bir hazırlama ortamında WordPress Beta Test Cihazı eklentisini kullanarak deneyebilirsiniz .

WordPress 5.4, geliştirmenin özellik dondurma aşamasındadır. Bu, yeni özelliklerin eklenmeyeceği anlamına gelir, ancak mevcut yeni özellikler yine de değişebilir ve son sürümde bulunmayabilir.

Bunu söyledikten sonra, WordPress 5.4’te neler olduğuna bakalım.

Blok Düzenleyici Geliştirmeleri

WordPress 5.4, yeni özellikler ekleyerek ve mevcut blokları genişleterek blok düzenleyiciyi geliştirmeye odaklanmıştır .

Bu, içerik oluşturucuları için harika bir haber, çünkü artık içerik düzenleyicideki bloklarla daha fazlasını yapabilecekler.

Yeni Hoş Geldiniz Kılavuzu Kipi

WordPress 5.4, yeni kullanıcılara blok düzenleyiciyi tanıtmak için yeni bir hoş geldiniz kılavuzu açılır penceresi ile birlikte gelecek. Blokları açıklayan, kullanıcıları blok kütüphanesine yönlendiren ve blok editörü öğreticisine bir bağlantı sağlayan basit bir slayt gösterisi.

Ayrıca, düzenleme ekranının sağ üst köşesindeki üç noktalı menüyü tıklayıp Karşılama Kılavuzu’nu seçerek kılavuzu yeniden başlatabilirsiniz.

WordPress 5.4’teki Yeni Bloklar

WordPress 5.4 ayrıca kütüphaneye iki yeni blok getirecektir.

1. Sosyal Simgeler Bloğu

Sosyal Simgeler bloğu, WordPress yayınlarınız ve sayfalarınızdaki sosyal medya profillerine kolayca bağlantılar eklemenizi sağlar.

Sosyal simgeler bloğu ekleme

Ardından, ekle düğmesini tıklayıp bir simge ekleyerek sosyal medya simgeleri ekleyebilirsiniz. Sosyal medya sayfanıza bağlantı sağlamak için bir simgeyi de tıklayabilirsiniz.

Sosyal simgeler bloğuna sosyal medya sitesi ekleme

Not: Bu sosyal medya simgeleri profillerinize bağlantılar eklemenize izin verir. Sosyal paylaşım için hala bir WordPress sosyal medya eklentisine ihtiyacınız var .

2. Düğmeler Bloğu

Düğme bloğu, düğme bloğu ile değiştirilecektir. Yeni düğmeler bloğu artık yan yana birden fazla düğme eklemenize izin veriyor.

İki farklı stil arasından seçim yapabilir, kendi metin ve arka plan renklerinizi kullanabilir ve degrade arka plan renkleri de ekleyebilirsiniz.

WordPress 5.4’te Blok Geliştirmeleri

WordPress 5.4, WordPress blok düzenleyicisinin yanı sıra bireysel bloklarda birçok iyileştirme ile birlikte gelecek. Aşağıdakiler betaya dahil edilen geliştirmelerden bazılarıdır.

Bloklar için Daha Fazla Renk Seçeneği

WordPress 5.4 , kapak , grup ve sütun blokları için daha fazla renk seçeneği sunacaktır .

Kapak bloğu renkleri

Grup bloğundaki tüm bloklar için arka plan ve metin renkleri de seçebilirsiniz.

Grup renk ayarları

Benzer şekilde, sütun bloğu için arka plan ve metin renklerini de seçebilirsiniz.

Sütun bloğu için renk seçenekleri

Öne Çıkan Resmi Yüklemek için Sürükle ve Bırak

Şu anda, bir resmi öne çıkan resim olarak ayarlamak için sürükleyip bırakamazsınız . WordPress 5.4, kullanıcıların bir resmi öne çıkan resim bölümüne sürükleyip bırakmasına olanak tanır.

Paragraf Bloğunun İçindeki Metin Rengini Değiştirme

Önceden, tüm paragraf bloğunun yalnızca metin rengini değiştirebiliyordunuz. WordPress 5.4 ile kullanıcılar paragraf içindeki herhangi bir metni seçip rengi değiştirebilecekler.

Tablonun Altındaki Başlık

Kullanıcılar tablo bloğunun altına resim yazısı ekleyebilir.

Tablo başlıkları

Mobil Cihazlarda Sabit Blok Araç Çubuğu

Şu anda, bir blog yayınını bir mobil cihaz kullanarak düzenlemeniz gerekiyorsa, araç çubuğunun yazarken bloklar etrafında hareket ettiğini fark edeceksiniz.

WordPress 5.4, üstte, şu anda düzenlemekte olduğunuz bloğun türüne bağlı olarak değişen yüzen bir araç çubuğu ile giderir.

Mobil ekranlarda araç çubuğunu engelle

Galeri Resim Boyutunu Kolayca Seçin

WordPress 5.4, galerideki tüm görüntüler için kolayca bir boyut seçmenize olanak tanır.

Geliştirilmiş Son Mesaj Bloğu

WordPress 5.4 ile gelen kullanıcılar, en son yayınlar bloğunda öne çıkan resimleri görüntüleyebilecekler.

Blokları Kolayca Seçin

WordPress 5.4, kullanıcıların değiştirmek istedikleri bir bloğu kolayca seçmelerine olanak tanıyan bir seçim aracı içerecektir. Bu, bir grup veya sütun gibi iç içe bloklarınız olduğunda kullanışlı olacaktır.

TikTok Gömme Bloğu

WordPress 5.4, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza kolayca TikTok videoları eklemek için bir gömme bloğu ile birlikte gelir.

WordPress 5.4'te TikTok gömme bloğu

WordPress 5.4’teki Gelişmiş Seçenekler

WordPress 5.4, geliştiriciler için önemli iyileştirmeler getirecek. Aşağıdakiler kaput değişimlerinin altındakilerden bazılarıdır.

WordPress 5.4, Takvim widget’ının HTML çıktısını değiştirir. Geçerli HTML üretmek için gezinme bağlantılarını  <nav> öğenin hemen arkasından bir HTML öğesine taşır  <table> . ( # 39763 )

Yeni bir  apply_shortcodes() işlev,  do_shortcode() işleve takma ad olarak tanıtılacaktır . ( # 37422 )

Bazı kullanılmayan özelleştirici sınıfları WordPress 5.4’te resmen kullanımdan kaldırılacaktır. ( # 42364 )

WordPress 5.4’te, WordPress yönetici alanı tasarımı için Button bileşeni çeşitli değişiklik ve eklemelerle geliştirilmiştir. ( Ayrıntılar )

Bu makalenin, WordPress 5.4 sürümünde neler olduğu hakkında iyi bir fikir edinmenize yardımcı olmasını umuyorum. Gelecekteki bir WordPress sürümünde hangi özellikleri ilginç bulduğunuzu ve neleri görmek istediğinizi yorum kısmında tartışabiliriz 😉.

0 0 votes
Puan
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Maklale İçeriği

Alperen Esmer
Alperen Esmer
Selamlar, Ben Alperen Esmer 20 yaşındayım. 5 yıldır kendimi yazılım konusunda geliştiriyorum. HTML, CSS, JS, PHP konularında kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Wordpress konusunda kendimi geliştirmekteyim ve şuanda kendi temamı yapmaktayım. Bu süreçlerde yaşadığım sorunları sizler ile paylaşacağım.
En Yeni Makaleler
Genel
Alperen Esmer
H1 Etiketleri Sıralama için Gerekli mi?

Arama pazarlamasının önceki günlerinde, SEO’lar çoğu kez aynı iki en iyi uygulamayı beynimize implante edilen birçok kez tekrarladılar: Sayfanızın başlığını H1 etiketlerine sarın Sayfa başına

Daha Fazla »