Kendi Yaptığımız WordPress Temasına Çoklu Dil Desteği Ekleme

Merhaba Arkadaşlar bugün size WordPress’te kendi entegre ettiğimiz temalara dil desteği nasıl eklenir bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bu işleme başlamadan önce bize bir program gerekiyor “Poedit” adlı uygulamayı neden indirmemiz gerekiyor çünkü dil dosyalarımızı bu program aracılığı ile oluşturacağız. O zaman ilk adımdan başlayalım.

 1. Tema dosyalarımızın içerisine “languages” adlı klasör oluşturacağız. wp-content\themes\temaadı yolunun içerisine klasörümüzü oluşturuyoruz.

Dil Desteği Ekleme 1

 1. Poedit uygulamasını açıyoruz ve Dosya/Yeni(Ctrl+N) seçeneğini seçiyoruz.

Dil Desteği Ekleme 2

 1. Daha sonrasında Karşımıza çıkan Çeviri Dili kısmına çevireceğimiz dilin kısa kodunu yazıyoruz. Benim sizlere önerim ilk olarak Türkçe çeviri dosyası oluşturup daha sonrasında WordPress üzerinden eklenti yardımı ile diğer dil dosyalarını oluşturmanız daha rahat olacaktır.

Dil Desteği Ekleme 3

 1. Sonrasında oluşturduğumuz “languages” klasörünün içerisine kaydediyoruz. Kaydettikten sonra Kaynaklardan Çıkart butonuna basıyoruz. Kaynak Yolları sekmesinden Yollar kısmındaki “ + ” butonundan klasör ekleye basıp tema dosyamızı seçiyoruz.

Dil Desteği Ekleme 4

 1. Ardından Kaynak anahtar kelimeleri sekmesinden “Ek anahtar kelimeler” alanından “ + ” butonuna basıp “__” ve “_e” anahtar kelimelerini ekliyoruz ve tamama basıp kaydediyoruz.

Dil Desteği Ekleme 5

 1. Poedit ile işimiz bu kısımda bitti. Şimdi tema dosyalarından “functions.php” dosyasının içine girerek fonksiyonumuzu tanımlayacağız.
  Dil Desteği Ekleme 6
 1. php dosyamıza fonksiyonu tanımladıktan sonra işlemimiz tamamdır. Şimdi geldi temamızda çevirilicek alanlara. Bu kısımda çevirilerimizi “ echo __( ‘Merhaba Dünya!’, ‘temaadi’ )” şeklinde çevireceğiz.

Dil Desteği Ekleme 7

 1. Tekrardan Poedit uygulamasını açıp Dosya/Aç yapıp /languages klasörünün içerisindeki .po uzantılı çeviri dosyamızı seçiyoruz ve sonrasında Katalog sekmesinden “Kaynak kodundan güncelle” seçeneğini seçiyoruz ve oluşturduğumuz çeviri metnini bu kısımdan görebilirsiniz

Dil Desteği Ekleme 8

Dil Desteği makalemizi okuduysanız eğer sizlere Site Taşıma makalemizi öneriyorum.

Eğer işinize yaradıysa aşağıdan yorum bırakırsanız sevinirim. Herhangi bir hata veya sorunda yorum kısmından bana veya daha bilgili arkadaşlara ulaşarak yardım alabilirsiniz.

10 Responses
 1. Tebrik ederim dostum. Yaşın ve çalışmaların gerçekten kaliteli. Umarım ilerleyen zamanlarda da bu denli çalışmalar yapmaya devam eder ve sektöre yardımlarını esirgemezsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale İçeriği
Alperen Esmer
Alperen Esmer
Selamlar, ben Alperen Esmer. Yazılım ve dijital pazarlama alanlarında 9 yıldır kendimi geliştiriyorum. Burada, SEO’daki 6 yıllık deneyimimi ve Wordpress yoğunlukta olmak üzere yazılımdaki deneyimlerimi sizlere aktarmayı ve bilgi aldığım kaynakları sizlerle paylaşmayı hedefliyorum.
Hemen İletişime Geç

Dijital Pazarlama konularında uzman destek almak için hemen aşağıdaki formu doldurup benimle iletişime geçin!

En Yeni Makaleler
White Hat - Black Hat SEO
SEO
Alperen Esmer
Beyaz Şapka SEO (White Hat SEO) 2023 Rehber

Beyaz şapka SEO nedir? Beyaz şapka SEO, Google’ın yönergeleri dahilinde olan SEO stratejilerinin, tekniklerinin ve taktiklerinin kullanılması anlamına gelir ve odak noktası kullanıcıdır. Beyaz şapka

Daha Fazla »
Genel
Alperen Esmer
H1 Etiketleri Sıralama için Gerekli mi?

Arama pazarlamasının önceki günlerinde, SEO’lar çoğu kez aynı iki en iyi uygulamayı beynimize implante edilen birçok kez tekrarladılar: Sayfanızın başlığını H1 etiketlerine sarın Sayfa başına

Daha Fazla »