Kendi Yaptığımız WordPress Temasına Çoklu Dil Desteği Ekleme

Merhaba Arkadaşlar bugün size WordPress’te kendi entegre ettiğimiz temalara dil desteği nasıl eklenir bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bu işleme başlamadan önce bize bir program gerekiyor “Poedit” adlı uygulamayı neden indirmemiz gerekiyor çünkü dil dosyalarımızı bu program aracılığı ile oluşturacağız. O zaman ilk adımdan başlayalım.

  1. Tema dosyalarımızın içerisine “languages” adlı klasör oluşturacağız. wp-content\themes\temaadı yolunun içerisine klasörümüzü oluşturuyoruz.

Dil Desteği Ekleme 1

  1. Poedit uygulamasını açıyoruz ve Dosya/Yeni(Ctrl+N) seçeneğini seçiyoruz.

Dil Desteği Ekleme 2

  1. Daha sonrasında Karşımıza çıkan Çeviri Dili kısmına çevireceğimiz dilin kısa kodunu yazıyoruz. Benim sizlere önerim ilk olarak Türkçe çeviri dosyası oluşturup daha sonrasında WordPress üzerinden eklenti yardımı ile diğer dil dosyalarını oluşturmanız daha rahat olacaktır.

Dil Desteği Ekleme 3

  1. Sonrasında oluşturduğumuz “languages” klasörünün içerisine kaydediyoruz. Kaydettikten sonra Kaynaklardan Çıkart butonuna basıyoruz. Kaynak Yolları sekmesinden Yollar kısmındaki “ + ” butonundan klasör ekleye basıp tema dosyamızı seçiyoruz.

Dil Desteği Ekleme 4

  1. Ardından Kaynak anahtar kelimeleri sekmesinden “Ek anahtar kelimeler” alanından “ + ” butonuna basıp “__” ve “_e” anahtar kelimelerini ekliyoruz ve tamama basıp kaydediyoruz.

Dil Desteği Ekleme 5

  1. Poedit ile işimiz bu kısımda bitti. Şimdi tema dosyalarından “functions.php” dosyasının içine girerek fonksiyonumuzu tanımlayacağız.
    Dil Desteği Ekleme 6
  1. php dosyamıza fonksiyonu tanımladıktan sonra işlemimiz tamamdır. Şimdi geldi temamızda çevirilicek alanlara. Bu kısımda çevirilerimizi “ echo __( ‘Merhaba Dünya!’, ‘temaadi’ )” şeklinde çevireceğiz.

Dil Desteği Ekleme 7

  1. Tekrardan Poedit uygulamasını açıp Dosya/Aç yapıp /languages klasörünün içerisindeki .po uzantılı çeviri dosyamızı seçiyoruz ve sonrasında Katalog sekmesinden “Kaynak kodundan güncelle” seçeneğini seçiyoruz ve oluşturduğumuz çeviri metnini bu kısımdan görebilirsiniz

Dil Desteği Ekleme 8

Dil Desteği makalemizi okuduysanız eğer sizlere Site Taşıma makalemizi öneriyorum.

Eğer işinize yaradıysa aşağıdan yorum bırakırsanız sevinirim. Herhangi bir hata veya sorunda yorum kısmından bana veya daha bilgili arkadaşlara ulaşarak yardım alabilirsiniz.

0 0 votes
Puan
Abone Ol
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan
Furkan
2 yıl önce

Yazdığın yazı işime yaradı. Çok teşekkürler.

Samet Çakmak
Samet Çakmak
2 yıl önce

Çok teşekkürler. Yararlı makale

Numan Acar
Numan Acar
2 yıl önce

Cok iyi oldu tesekkurler

Web Tasarım
2 yıl önce

Tebrik ederim dostum. Yaşın ve çalışmaların gerçekten kaliteli. Umarım ilerleyen zamanlarda da bu denli çalışmalar yapmaya devam eder ve sektöre yardımlarını esirgemezsin.

Murat
2 yıl önce

Bilgiler için teşekkürler Alperen. Gayet sade bir şekilde anlatmışsın.

Ali yıldırım
2 yıl önce

Bigi için teşekkürler, emiğinize sağlık

Berksijen
2 yıl önce

Çok bilgi verici bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Atilla
2 yıl önce

Denk gelmek harika oldu, ellerinize sağlık.

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

İyi güzelde kodu neden resim olarak atıyorsun?

Maklale İçeriği

Alperen Esmer
Alperen Esmer
Selamlar, Ben Alperen Esmer 20 yaşındayım. 5 yıldır kendimi yazılım konusunda geliştiriyorum. HTML, CSS, JS, PHP konularında kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Wordpress konusunda kendimi geliştirmekteyim ve şuanda kendi temamı yapmaktayım. Bu süreçlerde yaşadığım sorunları sizler ile paylaşacağım.
En Yeni Makaleler
Genel
Alperen Esmer
H1 Etiketleri Sıralama için Gerekli mi?

Arama pazarlamasının önceki günlerinde, SEO’lar çoğu kez aynı iki en iyi uygulamayı beynimize implante edilen birçok kez tekrarladılar: Sayfanızın başlığını H1 etiketlerine sarın Sayfa başına

Daha Fazla »