Wordpress

WordPress En Gerekli Eklentiler

WordPress’te kullanmanız gereken eklentileri derledim umarım faydalı olur. Sizin için çoğu işlemlerinizi kolaylaştıracak veya Google tarafından kolay bir şekilde optimizasyonu sağlayacak eklentiler, web sitenize hem Google tarafından olumlu dönüşler sağlayacaksınız hem de çoğu arka plandaki işlemleri oldukça basit şekilde kullanmanızı sağlayacak.

wordpress gerekli eklenti
wordpress gerekli eklentiler

All-in-One WP Migration (WordPress yedekleme eklentisi)

Bu eklenti sayesinde tek bir tuşla WordPress sitenizin yedeğini alabileceksiniz. Ayrıca sadece site yedeği değil verilerinizde yedekleyebileceksiniz. Örnek olarak localhostda yazdığınız 100 makaleniz var ve bunların hepsini WordPress yönetim panelinize manuel şekilde geçirmek uzun vaktinizi alacaktır ama bu eklenti sayesinde makalelerinizi yazı stilleri bozulmadan görselleri ile birlikte yedeğini alabilirsiniz.

AMP (“Accelerated Mobil Pages”, yani “Hızlandırılmış Mobile Sayfalar” eklentisi)

Bu eklenti genelde blog/haber sitelerinin kullanması gereken bir eklentidir. Eklenti sayesinde sitenizin javascript ve css’leri yüklemek yerine eklentinin oluşturduğu sade ve okunaklı sayfa şablonunu sizin sadece mobilde görünecek şekilde ayarlar. Sayfanın stil ayarlarını AMP eklentisinin içerisinden düzenleyebiliriniz.

Fast Velocity Minify (Web sitenizi hızlandırmak gerekli bir eklenti)

Web sitenizi GTmetrix, Pingdom Tools ve Google Page Speed Insights gibi site hız analiz sitelerinden güzel sonuçlar elde edebilmek için kullanmanız gereken bir eklentidir. Kendi sitemde site hızlandırmak için iki eklenti kullanıyorum biri bu eklenti diğeri ise cache eklentisi. Sitedeki css ve js gibi sayfa açılışında siteyi yavaşlatıcak dosyaları sıkıştırıp dosya boyutunu küçültmeye yarar bu sayede sayfa hız skorunu büyük bir oranda düşürebilirsiniz.

reSmush.it Image Optimizer (Resim Optimizasyon Eklentisi)

Sitenize eklediğiniz her resmi sıkıştırarak sitenizdeki resimlerin boyutlarında ciddi bir orantıda düşürmeye yarıyor. Sitenizdeki önceden eklenmiş resimleri “Optimize all pictures” butonu ile resimlerinizin boyutunda büyük oranda düşüş sağlayabilirsiniz.

Schema – All In One Schema Rich Snippets

Rich snippets, Google’ın kullanıma sunmuş olduğu arama motoru üzerinde gösterilen sonuçların daha alakalı ve kullanıcıların aradığı bilgilere kolayca ulaşabilmesini sağlayan bir eklentidir. İsminden de anlaşıldığı gibi arama sonuçlarında daha zengin bir görünüm sağlamaktadır. Bkz: Schema Etiketi Nedir.

WordPress Rankie (Ücretli anahtar kelime sıralama takibi eklentisi)

Rankie eklentisi seo ile uğraşanlar için altın değerinde bir eklentidir. Sıralamalarını kontrol etmek istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyebilir istediğiniz zaman anlık olarak sıralama takibi yapabilirsiniz.

WP Fastest Cache (En basit ve en hızlı WP cache eklentisi)

Bir diğer sitemi hızlandırmak için kullandığım eklenti “WP Fastest Cache“. Bu eklenti size kullanıcılarda önbellek oluşturmaya yarıyor. Örnek olarak web siteniz 4 saniyeye açılıyor ve bu eklentiyi kullandınız sitenizin hiç hızlanmadığını varsayıyorum sitenize bir kez giriş yaptıktan sonra ortalama olarak sonraki girişinizde 1,5s – 3s arasında bir sürede açılacaktır.

Alperen Esmer

Selamlar, Ben Alperen Esmer 20 yaşındayım. Meslek lisesi mezunuyum yazılım konusunda kendimi daha fazla geliştirmek için üniversiteye bir sene ara verdim. 9 ay boyunca Mucizefikir Dijital Pazarlama Ajansında stajyer olarak çalıştım ve şuanda tam zamanlı olarak çalışmaya devam ediyorum. Ekstra olarak freelance olarak iş almaktayım. 5 yıldır kendimi yazılım konusunda geliştiriyorum. HTML, CSS, JS, PHP konularında kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. WordPress konusunda kendimi geliştirmekteyim ve şuanda kendi tema tasarımımı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu