WordPress En Gerekli Eklentiler

WordPress’te kullanmanız gereken eklentileri derledim umarım faydalı olur. Sizin için çoğu işlemlerinizi kolaylaştıracak veya Google tarafından kolay bir şekilde optimizasyonu sağlayacak eklentiler, web sitenize hem Google tarafından olumlu dönüşler sağlayacaksınız hem de çoğu arka plandaki işlemleri oldukça basit şekilde kullanmanızı sağlayacak.

All-in-One WP Migration (WordPress yedekleme eklentisi)

Bu eklenti sayesinde tek bir tuşla WordPress sitenizin yedeğini alabileceksiniz. Ayrıca sadece site yedeği değil verilerinizde yedekleyebileceksiniz. Örnek olarak localhostda yazdığınız 100 makaleniz var ve bunların hepsini WordPress yönetim panelinize manuel şekilde geçirmek uzun vaktinizi alacaktır ama bu eklenti sayesinde makalelerinizi yazı stilleri bozulmadan görselleri ile birlikte yedeğini alabilirsiniz.

AMP (“Accelerated Mobil Pages”, yani “Hızlandırılmış Mobile Sayfalar” eklentisi)

Bu eklenti genelde blog/haber sitelerinin kullanması gereken bir eklentidir. Eklenti sayesinde sitenizin javascript ve css’leri yüklemek yerine eklentinin oluşturduğu sade ve okunaklı sayfa şablonunu sizin sadece mobilde görünecek şekilde ayarlar. Sayfanın stil ayarlarını AMP eklentisinin içerisinden düzenleyebiliriniz.

Fast Velocity Minify (Web sitenizi hızlandırmak gerekli bir eklenti)

Web sitenizi GTmetrix, Pingdom Tools ve Google Page Speed Insights gibi site hız analiz sitelerinden güzel sonuçlar elde edebilmek için kullanmanız gereken bir eklentidir. Kendi sitemde site hızlandırmak için iki eklenti kullanıyorum biri bu eklenti diğeri ise cache eklentisi. Sitedeki css ve js gibi sayfa açılışında siteyi yavaşlatıcak dosyaları sıkıştırıp dosya boyutunu küçültmeye yarar bu sayede sayfa hız skorunu büyük bir oranda düşürebilirsiniz.

reSmush.it Image Optimizer (Resim Optimizasyon Eklentisi)

Sitenize eklediğiniz her resmi sıkıştırarak sitenizdeki resimlerin boyutlarında ciddi bir orantıda düşürmeye yarıyor. Sitenizdeki önceden eklenmiş resimleri “Optimize all pictures” butonu ile resimlerinizin boyutunda büyük oranda düşüş sağlayabilirsiniz.

Schema – All In One Schema Rich Snippets

Rich snippets, Google’ın kullanıma sunmuş olduğu arama motoru üzerinde gösterilen sonuçların daha alakalı ve kullanıcıların aradığı bilgilere kolayca ulaşabilmesini sağlayan bir eklentidir. İsminden de anlaşıldığı gibi arama sonuçlarında daha zengin bir görünüm sağlamaktadır. Bkz: Schema Etiketi Nedir.

WordPress Rankie (Ücretli anahtar kelime sıralama takibi eklentisi)

Rankie eklentisi seo ile uğraşanlar için altın değerinde bir eklentidir. Sıralamalarını kontrol etmek istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyebilir istediğiniz zaman anlık olarak sıralama takibi yapabilirsiniz.

WP Fastest Cache (En basit ve en hızlı WP cache eklentisi)

Bir diğer sitemi hızlandırmak için kullandığım eklenti “WP Fastest Cache“. Bu eklenti size kullanıcılarda önbellek oluşturmaya yarıyor. Örnek olarak web siteniz 4 saniyeye açılıyor ve bu eklentiyi kullandınız sitenizin hiç hızlanmadığını varsayıyorum sitenize bir kez giriş yaptıktan sonra ortalama olarak sonraki girişinizde 1,5s – 3s arasında bir sürede açılacaktır.

One Response
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale İçeriği
Alperen Esmer
Alperen Esmer
Selamlar, ben Alperen Esmer. Yazılım ve dijital pazarlama alanlarında 9 yıldır kendimi geliştiriyorum. Burada, SEO’daki 6 yıllık deneyimimi ve Wordpress yoğunlukta olmak üzere yazılımdaki deneyimlerimi sizlere aktarmayı ve bilgi aldığım kaynakları sizlerle paylaşmayı hedefliyorum.
Hemen İletişime Geç

Dijital Pazarlama konularında uzman destek almak için hemen aşağıdaki formu doldurup benimle iletişime geçin!

En Yeni Makaleler
White Hat - Black Hat SEO
SEO
Alperen Esmer
Beyaz Şapka SEO (White Hat SEO) 2023 Rehber

Beyaz şapka SEO nedir? Beyaz şapka SEO, Google’ın yönergeleri dahilinde olan SEO stratejilerinin, tekniklerinin ve taktiklerinin kullanılması anlamına gelir ve odak noktası kullanıcıdır. Beyaz şapka

Daha Fazla »
Genel
Alperen Esmer
H1 Etiketleri Sıralama için Gerekli mi?

Arama pazarlamasının önceki günlerinde, SEO’lar çoğu kez aynı iki en iyi uygulamayı beynimize implante edilen birçok kez tekrarladılar: Sayfanızın başlığını H1 etiketlerine sarın Sayfa başına

Daha Fazla »